Дізнайся, чи зазнаєш Ти булінгу в школі!
1 травня, 2015
Стати об'єктом булінгу може будь-хто - і розпізнати це буває дуже складно. Дай відповіді на подані нижче питання, які допомужуть тобі визначити, чи зазанєш ти булінгу:
-
чи роблять інші учні злі та неприємні коментарі щодо тебе?
-
чи давали тобі образливі "прізвиська"?
-
чи насміхались з тебе через те, як ти виглядаєш або поводиш себе?
-
чи почуваєш ти себе самотнім та відокремленим в школі?
-
чи розпосюджував хтось неправдиві та образливі чутки про тебе?
-
чи відмовлялись тебе брати в свою групу/команду?
-
чи відчував ти колись, що людина, яку ти вважав другом - намагається тебе контролювати?
-
чи хтось колись пародіював те як ти говориш або поводиш себе?
-
чи псував/відбирав/ховав хтось твої речі?
-
чи робили тобі боляче фізично хтось з однолітків?
-
чи було тобі страшно йти до школи?
-
чи виставляли он-лайн фото або відео про тебе, яке ти б не хотів показувати?
-
чи писав хтось неприємні, образливі коментарі про тебе в соціальних мережах, так, щоб всі могли бачити?
Чим більше ти відповів "Так" на вище подані питання, тим більша можливість того, що ти дійсно зазнаєш булінгу в школі. Перше, що ти маєш знати - ніхто не заслуговує на таке ставлення, і ти маєш право почувати себе в безпеці! Друге - ти не один. Можливо час звернутись по допомогу до дорослого, якому ти справді довіряєш - до батьків, до вчителя, до шкільного психолога.
Якщо це все ж таке сталося з тобою, і ти запитуєш себе: "Чому саме я?". То що ж можна зробити, якщо ти опинився в такій ситуації.
-
Знай, що ти не один. "Коли я зашла до класу, всі дівчата почали перешіптуватися" - Олена, учениця 7-го класу. Ти вважав, що подібне стається тільки з тобою, але це не так. На жаль, від булінгу потерпають чимало дітей та підлітків. Це стається в маленьких та великих школах, у сільских та міських. Це також відбувається в молодших та старших класах. Це стається в США, Австралії та по всьому світу. Хтось каже, що булінг є лише звичайним етапом процесу дорослішання та потрібно просто це пережити. Але це не правда. Те, що жертвою булінгу стає велика кількість дітей, не означає, що така ситуація є нормальним явищем. Ніхто не заслуговує на знущання, всі заслуговують на повагу і кожен має право почувати себе безпечно в школі.
-
Стань своїм адвокатом. "Бути своїм адвокатом, серйозно? Що це значить?" - Дмитро, учень 6-го класу. Бути своїм адвокатом означає говорити за себе,
казати людям чого ти потребуєш і діяти. Булінг можна зупинити, але для цього потрібен план. Спочатку подумай про те, що ти можеш зробити, щоб змінити ситуацію, а потім розроби план. В плані: напиши що саме з тобою відбувається, де та хто бере в цьому участь; визнач свою роль в цьому плані, кого ще потрібно залучити до його реалізації та що вони можуть зробити. Поділись цією інформацією з батьками або дорослим, якому ти довіряєш.
3. Відстоюй свої права. "Нам постійно кажуть, що потрібно все розповідати дорослим. Я спробував це зробити в своїй школі і мені сказали, що так роблять діти в молодшій школі" - Саша, учень 8-го класу. Кожен має право почувати себе безпечно в школі. Якщо один дорослий не здатен тобі допомогти - не зупиняйся. Ти маєш право поговорити з іншим дорослим, наприклад з кимось із батьків. Коли ти будеш говорити з батьками, вчителем, шкільним психологом, або з іншим дорослим: поділись всєю інформацією зі свого плану дій; запитай - "Що можна зробити, щоб я та інші діти почувалися в безпеці?"; скажи дорослому, що в законодавстві існують спеціальні вимоги до шкіл щодо владнання ситуації насильства серед дітей в школі.
4. Ти маєш додатковий захист на законодавчому рівні, коли булінг здійснюється через твою національність, колір шкіри, стать, віросповідання, особливості пов'язані зі здоров'ям.
Не важливо як ти це називаєш, але булінг дійсно завдає страждань і ти не повинен проходити через це сам. Є люди, які тобі допоможуть і це твоє право бути в безпеці!